Spis Treści

Zarząd o sobie

Modzi o modach

Wywiady

Felietony

Ciekawostki
 
Z życia moderatora

Autor: Tidus
Spora rzesza osób chciałaby zostać moderatorem, ale tylko garstka z nich wie, jaka odpowiedzialność spoczywa na osobach administrujących forum. Fajnie jest mieć możliwości, dodatkowe bajery, tak, moderator to posiada. Posiada także sporo obowiązków, które czasem go przytłaczają, posiada 200 wiadomości które codziennie musi przeczytać, sprawdzić, ocenić, a przecież to tylko część jego pracy. Wiele osób wyobraża sobie to, jaki będzie wielki i ile będzie miał możliwości, gdy stanie się moderatorem, Ja napiszę co w rzeczywistości robi moderator i uświadomię, że to stanowisko to duży zaszczyt, ale także duży problem i odpowiedzialność.

"Moderator - to osoba oceniająca jakość komentarzy na stronie WWW, kanale IRC, liście dyskusyjnej lub na forum. Celem moderacji jest zapobieganie trollowaniu, nadużyciu systemu komentarzy i zapewnieniu, że wpisy nie będą powodować kłótni. Moderatorzy dbają o przestrzegania zasad netykiety, a czasami również o czystość języka polskiego używanego w dyskusji poprzez zwracanie uwagi lub poprawianie błędów ortograficznych"

Tak mówi wikipedia, ale czy w rzeczywistości tak jest? Tylko poniekąd, w definicjach moderator sprawdza posty i tylko klasyfikuje je, czy są na odpowiednim poziomie, by mogły pozostać na forum. Tymczasem moderator tak jak administrator dba o forum, stara się, aby było ono coraz lepsze, ładniejsze, przystępniejsze. Moderator rozmawia z użytkownikami częściej, niż administrator, gdyż ten musi zająć się m.in komunikacją z naszym forum głównym kolektywu - gram.pl. Moderator poza sprawdzaniem postów samemu musi utrzymywać wysoki poziom wypowiedzi, być ostoją i osobą, do której każdy może się zwrócić z prośbą o pomoc, utrzymywać bezstronność i rzetelnie ocenić każdy argument przedstawiany w dyskusjach. Każdy z nas, moderatorów wypełnia te obowiązki, czytając posty, których notabene jest około 200 dziennie, ustalamy, czy są one zgodne, czy wnoszą swoją treścią coś do tematu korzystając ze swoich uprawnień tylko w ostateczności. Tak więc czy moderator, gdy post jest "słaby" kasuję go? odpowiedź brzmi nie, chociaż wielu się tak wydaję, moderator w takiej sytuacji prosi osobę która napisała " trefnego " posta, aby go skorygowała i aby stał się on treściwy a dopiero, gdy wszystkie metody komunikacji i próśb zawiodą moderator korzysta z opcji usuń. Ale nie tylko same posty przecież sprawdzamy, także całe tematy, które często są pisane w nieodpowiednich działach i które my musimy przenosić a także dopilnować czy przez to przeniesienie każda osoba wie, gdzie znajdzie ten temat. Staramy się pomagać naszym użytkownikom na tyle, na ile potrafimy, to wszystko ma swój nakład w czasie. Moderatorem nie zostaję się przez przypadek, na to stanowisko wybierane są osoby, które swoją osobą prezentują wyżej wymienione cechy takie jak bezstronność, spokój, opanowanie połączone z odpowiedzialnością i rozwagą. My także popełniamy błędy, jesteśmy tylko ludźmi, ale podejmując się tej pracy pamiętamy i trzeba wiedzieć, że to nie zabawa w opcję usuń, ostrzeż, banuj. To nasze środki, dzięki którym na forum nie panuję ogólny trolling i bezprawie, używanie ich bez namysłu a tym bardziej bez mózgowe chwalenie się nimi to objaw głupoty takiego moderatora, który widocznie nie wie na czym ta funkcja polega. Chcesz się tylko dobrze bawić będąc moderatorem? - to nie praca dla Ciebie, bo każdy nowy moderator uczy się od swoich kolegów, często popełnia proste błędy i zbiera negatywne oceny, które mogą go zrazić do tego co robi, czasem także szpanuje tym co ma, lecz jest to dość normalne. Jeżeli jednak mu to nie minie i nie zacznie zachowywać się tak jak będąc na swoim stanowisku należy mu się zachowywać szybko opuści swoją posadę... ale jeżeli chcesz pomóc, chcesz ściągnąć na siebie dużo pracy i to zupełnie bezinteresownie? być może ty kiedyś napiszesz taki artykuł, mając zielony nick, 2 razy większą skrzynkę PW, 100 spraw które musisz zrobić i 5 razy więcej userów, którzy potrzebują pomocy.