_ Biuletyn Tawerny Gothic - Co w trawie piszczy
 
Spis Treści

Barman

Wywiady

Konkursy
 
Tematy poważne - Chwilowa cisza

Autor: Blaze
Tematy poważne zawszę były nieodłącznym elementem na Tawernie Gothic. Użytkownicy dyskutowali na najrozmaitsze kwestie. Były dysputy związane z teologią. Omawiano zmiany zachodzące na świecie, które mogły mieć wpływ na nasze życie lub też wcale nie. Dzieliliśmy się wiedzą na temat najróżniejszych nowinek technicznych i próbowaliśmy dojść jakie mogą być konsekwencje powstania danej nowości. Nie brakowało też sporów na tematy polityczne, zarówno związane z naszą Polską, jak i innymi krajami świata.
Jednak to wszystko ostatnio nieco zamarło. Zostało przede mną postawione pytanie: dlaczego? Czyżby ludzie zajmowali się już tylko prostymi sprawami? Czy nie interesują się już ważkimi tematami dotykającymi ich w sposób choćby pośredni? Ciężko udzielić na to jednoznacznej odpowiedzi. Być może dlatego, że według mnie powodów może być sporo. Weźmy pod uwagę choćby czas jaki mamy. Jest lato, wakacje, czas odpoczynku i nie robienia absolutnie niczego ważnego. Ludzie w tym czasie nie chcą zajmować swojej głowy każdy problemem jaki zwykle nastręczają właśnie nieco poważniejsze dyskusje. Chcą zwyczajnie uwolnić mózg od nadprogramowych zajęć. To nie jest złe w żadnym razie i całkowicie do zrozumienia.
Inny powód jaki można wskazać według mnie są zainteresowania obecnych ludzi w młodszym wieku, a co za tym idzie liczniejsze grupy użytkowników naszego forum. Nie każdy musi się interesować danym temat, a często przy tym ujawnia się zasada: nic nie wiem na ten temat, więc lepiej nie będę się wypowiadał. To nieco przykre, bo niemal każde zdanie ma jakąś wartość w dyskusji. Każdy z nas inaczej spogląda na daną sprawę, z innego punktu widzenia. Polecam więc nie bać się brania czynnego udziału w poważniejszych rozmowach. Wiadomo, nie wypada się wymądrzać i udawać specjalistę w danej dziedzinie jeśli w rzeczywistości nic o niej nie wiemy. Po prostu rozmawiać zachowując trzeźwość osądu i myślenia.
Trzeci powód jaki może istnieć to rzecz jasna brak tematów do rozmów. Wiadomo, że dyskusja może ciągnąć się długo niczym pizza odgrzewana w mikrofali, ale z czasem staje się to nudne. Każdy zostaje przy swoim zdaniu, a na horyzoncie nie widać żadnych nowych wieści. Być może to też jest związane z porą roku. Może takie dyskusje przypominają program telewizyjny i stają się powtórkami rzucanymi każdego roku żeby zająć czymś widza, a ten ma już tego serdecznie dość. Nie zdziwiłbym się, gdyby tak naprawdę było.
Ostatnia możliwość to wyżej wspomniane własne zdanie. Wiadomym jest iż warto je mieć, jednak trzymać się przy nim nie posiadając żadnych sensownych argumentów to zupełnie co innego. Jak to mówili jeszcze starożytni : „tylko głupiec trwa w błędzie”. Nikt nie przepada za dyskusjami, które polegają na wymianie zdań typu „Bo ja tak uważam”. Są zwyczajnie płytkie i nie prowadzą do niczego. To zwykle ślepy zaułek. Poza tym człowiek przez to wyrabia sobie u innych ludzi nieco negatywne zdanie. Polecam zatem znalezienie sensownej argumentacji i dopiero wtedy włączenie się do dyskusji. W końcu chodzi o to, żeby każdy z niej coś wyniósł.
Cztery powody, które wymieniłem nie są oczywiście jedynymi. Jest ich zapewne znacznie więcej, lecz te najbardziej rzucały się w oczy i wydawały się najsłuszniejsze. Zostaje mi teraz tylko teraz zachęcić wszystkich do wznowienia przeróżnych dyskusji z resztą użytkowników i pokazać, że każdy z nas ma coś ciekawego do powiedzenia. ~Blaze