_ Biuletyn Tawerny Gothic - Co w trawie piszczy
 
Spis Treści

Barman

Wywiady

Konkursy
 
Risen na TG

Autor: Nocturn
Przeglądając Tawernę Gothic, możemy natknąć się na wiele cennych rad, wskazówek, dyskusji i informacji na temat sagi Gothic. Możemy również spotkać Risen. Wiele osób to ignoruje, ponieważ uważa to za normalne. Inni natomiast zadają sobie pytanie: „Co właściwie robi Risen na Tawernie Gothic?”. Postaram się odpowiedzieć na to pytanie.
Pierwszym podobieństwem obu sag są tajemniczy główni bohaterowie. Nie wiemy o ich przeszłości zupełnie nic. Kim byli, czym się zajmowali, skąd pochodzą, jak znaleźli się w swojej trudnej sytuacji. Na początku gry jesteśmy nic nie znaczącym wyrzutkiem, którego głównym celem jest utrzymać się przy życiu. Pokonując hordy przeciwników, poznając wpływowych ludzi oraz wykonując różne zadania, stajemy się potężniejsi i tym samym wspinamy się po szczeblach hierarchii społecznej. Z czasem osiągamy apogeum – stajemy się niepokonani. Naszym ostatecznym celem jest pokonać Zło i uratować świat przed zagładą. Od zera, do bohatera...
Drugą wspólną cechą obu gier jest dość prosta, ale wciągająca fabuła. Gracz posiada ogromną swobodę podczas rozwoju głównego bohatera, przemierzania świata oraz zawierania znajomości. Nad graczem ciąży jednak coś w rodzaju przeznaczenia. Tym przeznaczeniem jest fabuła gry, która kieruje losy obu bohaterów w jednym kierunku.
Kolejnym ważnym argumentem jest fakt, iż ostatnie części sagi zostały dość chłodno przyjęte przez graczy. Według niektórych graczy, saga skończyła się na G2NK, według innych na G3, inni natomiast nie akceptują Arcanii jako części sagi. Risen, jako gra wzorowana na Gothic, może stać się alternatywą nieudanych części sagi.
Dalsze losy bohaterów oraz plany twórców nie są znane. Wielkość światów obu gier jest nieograniczona. Autorzy mogą chcieć połączyć oba światy w jeden, z dwóch sag czyniąc jedną. Kto ma pewność, że Faranga nie leży niedaleko Khorinis?
Warto również wspomnieć o następcy tronu Gothic. Jeśli saga nie będzie kontynuowana, bo autorzy uznają, że to nie ma sensu, lub została już zakończona, to Risen może stać się spadkobiercą Gothic.
Ostatnim istotnym, a zarazem wspólnym elementem obu sag są twórcy – Piranha Bytes. Skoro udało im się stworzyć tak wspaniały Gothic, to dlaczego Risen miałby być gorszy? Tym bardziej, że posiadają już doświadczenie, narzędzia, nowe technologie oraz większe pole do popisu.
Risen ma wiele wspólnego z sagą Gothic. Mimo iż nie jest częścią sagi, to równie dobrze może się nią stać. Kto wie, czy Piranha Bytes nie przygotowała nam niespodzianki? Nawet jeśli nie, to Risen stanie się następcą Gothic, jeśli nie będzie kontynuowany.

Opinie użytkowników na temat Risen na TG:

Gunses: Risen na TG, nie poświęciłem większej uwagi tej części naszego forum. Szukałem ewentualnych odpowiedzi i porad na stronach poświęconych typowo tej grze.
Blaze: Pozytywna, choć nie mogę wiele powiedzieć o Risenie, gdyż nie miałem nawet okazji raz zagrać w niego :D Ale dobrze, że nie pozostajemy zamknięci na inne gry poza Gothiciem.
Adaś: No to jeśli chodzi o moje zdanie. To jeśli o mnie chodzi Risen zasługuje na bycie uwzględnione na TG. Ze względu na to że jest w nim dużo nawiązań do naszego ukochanego Gothica. Oraz są z niego czerpane garściami motywy. Przykładem tego jest obóz tych całych rebeliantów. Wchodząc tam faktycznie poczułem się jak w nocy kruka, w Jarkendarze. Dlatego jestem za, choć sama gra mnie nie wciągnęła.
Devristus: Myślę, że wcielenie Risena w strukturę Tawerny Gothic przyniosło świeżość oraz otworzyło TG na nowe horyzonty i rzesze fanów tej sagi.
Elrond: Gothic jest tworem Pirani, więc chyba gracze nie mieliby nic przeciwko, gdyby były na TG informacje o Risenie. W końcu mamy na forum nawet odpowiedni dział. Dla mnie to dobry pomysł.

Interpretując opinie użytkowników, można stwierdzić, że obecność działów poświęconych Risen na TG jest pozytywna i przydatna, dlatego warto je rozwijać.